Tüm Yazılar İstihbarat

BIDEN’IN TÜRKİYE POLİTİKASI, SEDAT PEKER VİDEOLARI VE PYD DEVLETÇİĞİ

Biden başkan olduktan sonra ABD yönetiminin Türkiye’de bir kaos tezgahlayacağını yazmıştım. Gelişmeler beni yanıltmadı. Ancak okuyucudan her şeyi dış dinamiklerle açıklanmasına itiraz gelecektir. Bir yönü ile de haklılar. Türkiye’de 18 yıldır iktidarda olan AK Parti’ nin düşüş sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal talepleri doğru bir şekilde okuyup bunu siyaset diline çevirip dip dalga yaratacak muhalefet kadroları olmadığı için AK Parti’nin düşüş süreci uzun sürüyor. Yine de, dış boyutu görmezden gelerek olayları sadece iç dinamiklerle açıklamak da resmin bütününün anlaşılmasını zorlaştıracaktır.

            

Biden başkan olduktan sonra ABD yönetiminin Türkiye’de bir kaos tezgahlayacağını yazmıştım. Gelişmeler beni yanıltmadı. Ancak okuyucudan her şeyi dış dinamiklerle açıklanmasına itiraz gelecektir. Bir yönü ile de haklılar. Türkiye’de 18 yıldır iktidarda olan AK Parti’ nin düşüş sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal talepleri doğru bir şekilde okuyup bunu siyaset diline çevirip dip dalga yaratacak muhalefet kadroları olmadığı için AK Parti’nin düşüş süreci uzun sürüyor. Yine de, dış boyutu görmezden gelerek olayları sadece iç dinamiklerle açıklamak da resmin bütününün anlaşılmasını zorlaştıracaktır.

Bu yazıda:

  • Biden’ın Türkiye politikasına ve Erdoğan’ı neden devirmek istediğine,
  • Sofi Nurettin operasyonu ve Şahin Cilo ilişkisine,
  • Sedat Peker’in PYD açıklamalarının neye işaret ettiğine,
  • Sedat Peker videolarının PYD devletçiğinin kurulmasında nasıl rol oynayabileceğine,
  • Yaşanan son sürecin hangi stratejik hedeflere hizmet ettiğine,

Yer verdim.

Biden’ın Türkiye Politikası

Orta büyüklükteki devletler ve onun iktidar partileri dünya üzerindeki güç dengelerine göre dönemsel olarak iç ve dış politikasını belirler. Biden’ın, ABD yönetimini devraldıktan sonra Türkiye’ye karşı mesafeli tutumu dikkatlerden kaçmadı. Başkan seçilmeden önce Erdoğan ile ilgili söylediği, “Erdoğan’ı darbe ile değil seçimle devireceğim” sözü herkesin malumu… Bir devlet başkanının muhatabı olan başka bir ülke lideri ile ilgili niyetlerini bu düzeyde açık etmesi dikkat çekici bir konudur.

Peki, Biden’ın Erdoğan’ı devirmek istemesinin nedeni ne? Bu sorunun cevabı bana göre PYD’ nin devletleşmesi meselesindeki politik farklılıktır. 2016 yılında ABD Büyükelçiliği’nde AKP ve HDP milletvekilleri ile görüşen Biden, ABD’ nin Ortadoğu’daki çıkarlarının ne olduğunu biliyorum, ama bu çıkarların Türkiye’ye uygun olup olmadığından emin olmadığını söylediği iddia edildi. Biden yönetiminin PKK/PYD politikası, Kandil’in tepe noktalarının tasfiye edilip geri kalan unsurların PYD içerisinde yer alması şeklinde formüle edilebilir. Bu politikayla, Şahin Cilo önderliğindeki PYD/ YPG tek güç olarak bütün Kürt jeopolitiğini domine edene kadar rakiplerinin tasfiye edileceği görülüyor. Bazı kaynaklar, PKK/YPG’ nin Suriye saha sorumlusu olan Sofi Nurettin’e düzenlenen operasyonda ABD’nin istihbarat desteğinin olduğunu ve bu desteğinin de Şahin Cilo’yu kült lider olarak yaratılması bağlamında okunması gerektiğini ifade ediyor. Şahin Cilo’ ya karşı birkaç suikast girişiminin olduğunu ve son suikast girişiminin sorumlusunun Sofi Nurettin olduğuna dair iddialar da bulunmaktadır.

Sedat Peker Videoları ve PYD Devletçiği

Sedat Peker videoları ile ABD’nin PYD devletçiği kurmak istemesi arasında ne gibi bir alaka var, diyebilirsiniz. Şöyle açıklayayım:

Türkiye içinde yaşanan güç mücadelesi neticesinde Sedat Peker’in ülkeden çıkması istendi. Balkanlarda bir süre kaldıktan sonra Fas’a, oradan da Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Buraya kadarki süreç iç dinamiklerle açıklanabilir veya Peker’in kendi intikam hisleri doğrultusunda bu açıklamaları yaptığı söylenebilir. Ancak istihbarat örgütlerinin profil analistleri, hedeflerinin psikolojik profilini çıkardıktan sonra hangi şartlarda nasıl tepkiler verebileceğini iyi hesaplarlar.  Peker’in Türkiye’den çıkışı, Balkanlarda kalma ve oradan da Fas üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitme sürecinde içeriden veya dışarıdan gizli bir elin olma ihtimali üzerinden durmak gerekir. Bu konuda sağlıklı veriler bulunmadığı için kesin bir değerlendirme yapmak zor. Ancak BAE’de ikamet etmeye başladıktan sonra Peker’in kendi ifadesi ile akılcılık dediği pragmatik denge siyaseti izlediği görülecektir. Peker’in nerede bulunduğunu, bulunduğu yerin hegemon güçlerinin kimler olduğunu bilmemesi imkânsızdır. Bu güçlerin hassasiyetini gözetmeden orada kalıcı olamayacağının farkındadır. Ancak Peker’in yüksek egosu ve kişiliği dikkate alındığında, istihbarat örgütleri ile tam angajmana girip onların emir ve talimatları doğrultusunda açıklama yaptığını söyleyemeyiz. Son videosunda belirttiği gibi, “ilk önce sinirle açıklama yaptım ama sonra içimden böyle geldi” ifadesi toplumda gördüğü ilgi ile akışa kapıldığını gösteriyor. Bundan sonraki videolarında ayakta kalabilmek için ikamet ettiği ülkenin dengelerini gözeterek açıklamalarını şekillendireceği söylenebilir.  En başından beri Sedat Peker’in ilişkiler ağını dikkatle izleyen bir yabancı istihbarat servisinin, dersine iyi çalışarak süreci ara elemanlar vasıtasıyla ustaca yönlendirdiği görülüyor. Sedat Peker’in Süleyman Soylu ile olan düşmanlığı kişisel sebeplerdir. Ancak süreci yakından izleyen ABD istihbaratı için Süleyman Soylu,  terörle mücadelede kararlı duruşa sahip güvenlikçi politikaların temsilcisidir. Burada Sedat Peker ve CIA’ in nedenleri farklı olsa da amaç birlikleri var, dolayısıyla söylenen her şeye inanılmamalıdır anlamı çıkarılmasın.  İddiaların araştırılması istihbarat örgütlerinin istismarını engelleyecek en güçlü bariyerlerdir.

Sedat Peker’in PYD Açıklamaları

Sedat Peker’in son videosunda PYD ile ilgili yaptığı açıklama oldukça dikkat çekicidir. Suriye iç savaşı başladığında, Türkiye’ nin ılımlı politika izleyerek Kürtleri kazanabileceğini ve hatta hepsine pasaport verilmesi halinde sorunun başlamadan çözülebileceğini söyledi. Bu söylem yukarıda bahsettiğim pragmatik denge stratejisinin, yani ABD’ nin Türkiye himayesinde bir PYD devletçiği kurdurma stratejisinin parçasıdır. Biden’ ın sözde Ermeni soykırımını tanıması da ABD’nin PYD devletçiği oluşturma politikasına karşı Türkiye’nin askeri operasyonla karşılık verme adımını engellemeye yönelik girişimdir. “Geçmişte Ermenilere soykırım yaptınız, şimdi de Kürtlere yapıyorsunuz” şeklinde oluşturulacak kampanyaya meşruiyet oluşturma adımı olarak görülmelidir. 

Peker’in gelecek videoda Erdoğan ile ilgili açıklama yapacağını duyurdu. Ortaya atılabilecek iddiaların, Erdoğan’ın toplumsal desteğinin azaltılması ve PYD politikasında geri adım atması için ABD tarafından kullanılma ihtimali yüksektir. Bütün bu sürecin,  iki ana stratejik amaca hizmet ettiği görülüyor. Birincisi, Peker’in açıklamaları ve diğer çeşitli enstrümanlarla Erdoğan’ın PYD politikasını değiştirmek… İkincisinin ise Erdoğan, Soylu ve MHP ittifakının siyaseten tasfiye etmek olduğu söylenebilir. Bütün bu gelişmeler sonucunda toplumun hükümete olan desteği azalırsa HDP’nin daha görünür olacağı, muhalefet bloğunun alternatif olarak desteklenmesi güçlü ihtimaldir. Toplumsal destek istenilen oranda düşmez ise Kandil’deki savaş baronlarının etkisiz hale getirilmesinde aktif rol oynayabilecek ve astrologların da işaret ettiği Hulusi Akar önderliğinde AK Parti ile 2003 AK Parti kurucu değerlerinin önemli bir bileşeni olan Deva Partisi’nin ittifak yaptığı bir hükümetin ortaya çıkması olasıdır. Her ihtimalde, Peker’in açıklamaları ile kısa vadede hükümetin hızlı bir şekilde güç kaybedeceğini söylemek mümkün değildir. Bütün bu gelişmelere karşı Erdoğan’ın oyun planının ne olduğunu henüz hiç kimse bilmiyor…

Not 1: Ortaya atılan iddiaların soruşturulması toplumun devletine olan güvenin kaybolmaması açısından önemlidir.

Not 2: Süleyman Soylu ve Hulusi Akar, Erdoğan’dan sonra AK Parti içindeki en güçlü isimlerdir. Akar isminin bahsettiğim olasılıklarda zikretmemin sebebi bir astrolojik tahmin ve parti içinde güçlü bir aktör olmasından kaynaklanmaktadır.

1986'da Rize'de doğdum. Lisansımı Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisat Bölümü'nde tamamladım. Yüksek lisansımı aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda yaptım. Tez konum, bloğuma da ismini veren "İstihbarat-Dış Politika ilişkisi: Panoptikon Modeli ve İsrail". Akademik hayatım Süleyman Demirel Üniversitesi Avrupa Birliği Anabilim Dalı'nda yaptığım doktora ile devam ediyor. İstihbarat teorisi, Ortadoğu, Avrupa Birliği ve İsrail istihbaratına ilgi duyuyor ve bu alanda çalışmalar yürütüyorum.

BIDEN’IN TÜRKİYE POLİTİKASI, SEDAT PEKER VİDEOLARI VE PYD DEVLETÇİĞİ&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: