Tüm Yazılar İstihbarat

TIKANAN SÜVEYŞ KANALI KİMİN İŞİNE YARADI?

Tıkanan Süveyş Kanalı kimin işine yaradı? İsrail ve Avrupa arasındaki ilişkilerin bu kazada bir rolü var mı? Kazada MOSSAD izleri... Güvenlik Uzmanı Serkan YILDIZ Panoptik Medya için yazdı.

Serkan Yıldız Tıkanan Süveyş Kanalı Kimin İşine Yaradı?

Güvenlik Uzmanı Serkan YILDIZ, Panoptik Medya için yazdı.

Süveyş Kanalı, 23 Mart Salı günü, 200 bin tonluk Ever Given konteyner gemisinin karaya oturmasıyla tıkandı. Yaklaşık 300 gemi, tıkanan trafik nedeniyle seferlerine devam edemedi. Geminin dümeni, altı günlük çabanın sonucunda düzeltilebildi ve güven içinde seferine kaldığı yerden devam etti. Ancak bu altı gün Avrupa’ya altmış gün gibi gelmiş olabilir. Çünkü Süveyş Kanalı, Avrupa’ya geçişin en kısa ve en ucuz yolu…  Seferlerin aksaması, Avrupa’ya günlük 7 milyar dolara mal oldu. Bir haftada çıkan zararı siz hesaplayın. Kanal ekonomisi düşünüldüğünde geminin orayı nasıl, neden tıkadığı gibi teknik sorular ikinci planda kalıyor. Asıl soru şu: Tıkanan Süveyş Kanalı kimin işine yaradı? Bunun bir kaza, insan temelli ve ihmal kaynaklı bir kırım olmayabileceğine dair bazı veriler mevcut. Kazadan önce yaşananları mercek altına aldığımızda neyi kastettiğimi siz de anlayacaksınız. Yazının ilk bölümünde;

 • AB EuroAsia Enterkonnektörü Anlaşması’na çekimser kaldı
 • Fransız Deniz Kuvvetleri’nden iptal kararı
 • Hollanda altın madenleri sözleşmesini feshetti
 • Alman istihbarat uzmanları yakalandı

başlıklarını ele alacağım. Yazının ikinci bölümünde ise;

 • Süveyş Kanalı kazası nasıl planlandı? Mossad neden devreye girdi?
 • Süveyş Kanalı Hata Ağacı Analiz Raporu’nde ne yazıyordu?
 • Süveyş Kanalı kazası sonrası Avrupa ve İsrail ilişkilerinde neler değişti?

sorularına yanıt arayacağım.

AB EUROASİA ENTERKONNEKTÖRÜ ANLAŞMASI’NA ÇEKİMSER KALDI

Kazanın gerçekleşmesinden birkaç hafta öncesine, 8 Mart’a, gidelim. Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail arasında AB destekli “EuroAsia Enterkonnektörü” anlaşması imzalandı. Anlaşma ile bahsi geçen ülkeler arasında su altından elektrik bağlantısı kurulması hedefleniyordu. Ancak projede yer alan kablo hatlarının bir kısmının Türkiye kıta sahanlığından geçmesi tepkiye neden oldu. Türkiye, AB Türkiye Delegasyonluğu’na, Yunanistan ve İsrail Ankara büyükelçiliklerine nota verdi, izninin alınması gerektiğini ifade etti. AB Türkiye Delegasyonu Nikolaus Meyer-Landrut nota ile birlikte aynı gün Brüksel’e gitti. Bu durum İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs üçlüsünü oldukça rahatsız etti. Bazı minör diplomatik baskılar sonuç vermemiş olacak ki, İsrail temsilcisi Raz Jaber, Brüksel’de, Meyer-Landrut’u ziyaret etti. Standartların dışında oldukça uzun bir görüşme yapıldı. Ertesi gün, Meyer-Landrut’un kapısını çalan bu kez Yunanistan temsilcisiydi. Ancak durum değişmedi. AB, EuroAsia Enterkonnektörü projesinde çekimser kalmayı tercih etti.

FRANSIZ DENİZ KUVVETLERİNDEN İPTAL KARARI

İsrail Deniz Kuvvetleri ile Fransız Deniz Kuvvetleri arasında 11 Mart’ta imzalanması beklenen, “Karşılıklı Ortak tatbikat ve Manevra Hazırlıkları” bilinmeyen bir sebeple Fransız Deniz Kuvvetleri tarafından iptal edildi, ucu açık bir tarihe ertelendi. İsrail için başka bir gol daha…

HOLLANDA ALTIN MADENLERİ SÖZLEŞMESİNİ FESHETTİ

Uzun yıllar Hollanda sömürgesinde kalan, resmi olarak 1975’de bağımsızlığını kazanan; ancak indirek olarak hala Hollanda sömürgesi sayılan Surinam’da, Hollanda altın madenleri için İsrail firması ile 33 milyar dolarlık ortaklık antlaşması imzaladı. Ancak Hollandalılar firmanın antlaşma şartlarını yerine getirmediğini öne sürerek 15-16 Mart’ta sözleşmeyi feshetti ve Amerikalı bir firmayla anlaştı. Burada 33 milyar dolardan bahsediyoruz! Avrupa’dan vurulan top yine İsrail’in kalesine giriyor.

ALMAN İSTİHBARAT UZMANLARI YAKALANDI

Mossad, seçimler sebebiyle, 5 Mart Cuma günü, ülkede tam bir istihbarat teyakkuzu ilan etti.  Tabandan başlayıp tavana doğru yayılan kapsamlı bir iç güvenlik istihbarat operasyonu yaptı. Tespit ettikleri 6 Alman BND istihbarat uzmanını yakalayıp anında sınır dışı ettiler. Bu durum İsrail – Almanya ilişkilerinde kısa süreli gerginliğe ve Alman hükümetinde şok etkisine sebep oldu. Çünkü Alman hükümeti BND görevlilerinden haberi olmadığını üstüne basarak yineledi. Elbette ki bu İsrail için gurur kırıcı başka bir durumdu.

SÜVEYŞ KANALI KAZASI NASIL PLANLANDI? MOSSAD NEDEN DEVREYE GİRDİ?

Peki, sonra ne oldu? Avrupa’dan üst üste “darbe” yiyen İsrail’in krizi fırsata çevirmeye çalışacağını öngörmek zor değil. Çünkü İsrail’in geçmişi bu tarz intikam eylemleri ile dolu.

Netanyahu’nun seçimlerle ilgilenmesi nedeniyle tüm iş Mossad Başkanı Yossi Kohen’e bırakıldı. Espiyonaj, kontrespiyonaj, stratejik istihbarat, teknolojik istihbarat hatta sosyal istihbarat uzmanlarının katıldığı bir toplantıyı gözünüzde canlandırın. İhtiyaçları belirlemeye çalışıyorlar… Ancak bu sefer taktik operasyon yapılması pek mümkün değildi. Zira hedef ülkelerin hepsi ya müttefik ya da çıkar ortaklarıydı. Başka bir yöntem tercih edilmeliydi.

İhtiyaçlar belirlendikten ve plan oluşturulduktan sonra gerekli bilgilerin toplanması aşamasına geçildi. Süveyş Kanalı’nı kullanarak Avrupa’ya sefer düzenleyen tüm gemilerin bilgileri toplandı. Bir gemi, kaza sonrası kanalı tıkayacaktı. Petrolden diğer hammaddelere, teknolojik ürünlerden ucuz sarf malzemelere kadar Avrupa’ya ikmal yapacak tüm gemilerin geçişi engellenerek güzel bir “üstü kapalı” ders verilecekti. Maddi zarar oluşturmanın yanısıra piyasada artış, dalgalanma ve kısa süreli de olsa yaşanacak bir kriz hedeflendi. Böylelikle İsrail’in ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktı.

Yoğun istihbarat çalışmaları sonunda hedef seçilmişti. Ever Given konteyner gemisi 200 bin tonluk yükü ile bu operasyon için biçilmiş kaftandı. Mossad operasyon birimleri, Aşkelon’dan havalanan helikopterlerle, 20 Mart gecesi, Süveyş Körfezine girmek üzere olan Ever Given gemisine, Abu Salama açıklarında çıkarma yaptı. Ever Given gemisi, 23 Mart’ta, kanalın en olmadık ve en dar yerinde karaya oturup pruvanın sola doğru manevra yapmasıyla Süveyş Kanalı’nı tamamen kapatacak şekilde kaza yaptı. Vardiya zabitinin ilk raporunda, kıç tarafı sağ iç pervane motorunda “dikkatsizlik ve ihmal” sebebiyle bir yangın çıktığı ve geminin bu yüzden sola çekip istemsiz şekilde karaya oturduğu yazılmıştı. “Dikkatsizlik ve ihmal” ifadeleri bizce sabotaj ihtimalini kuvvetlendiriyor.

SÜVEYŞ KANALI HATA AĞACI ANALİZ RAPORU’NDA NE YAZIYORDU?

Bölgeye gelen Uluslararası Denizcilik Örgütüne (IMO) bağlı Biçimsel Emniyet Değerlendirme (FSA) Bürosu’nun Hata Ağacı Analiz Raporu’nda bu yangının sebebinin kesinlikle dış kaynaklı olduğu rapor edildi. Ancak hemen akabinde bir tayfanın “iş yüküne bağlı olarak yaşadığı aşırı yorgunluk” sebebiyle istemeden kazaya sebep olduğu ortaya çıktı. Ancak bu durum şirket tarafından anında yalanlandı.

SÜVEYŞ KANALI KAZASI SONRASI AVRUPA VE İSRAİL İLİŞKİLERİNDE NELER DEĞİŞTİ?

 • Süveyş Kanalı neredeyse bir hafta kapalı kaldı.
 • Avrupa’da serbest piyasa ekonomisinde dalgalanma, petrol varil fiyatlarında artış yaşandı.
 • Hollandalılar ilgili altın madeni antlaşmasını yine o İsrail firması ile yaptı.
 • Fransız Deniz Kuvvetleri hemen İsrail Deniz Kuvvetleri ile masaya oturdu.
 • EuroAsia Enterkonnektörü tekrar AB gündemine geldi.

Tüm bu şartlar ve koşullar sağlanıp İsrail lehine dönünce, Ever Given gemisi kurtarılarak güven içinde seyrine devam etti.

Bu kadar muhtelif olayın bir araya gelmesi “sıradan bir tesadüf”  olamaz. Tüm bu operasyonu dizayn eden, kuran, alanda görev alan; ama en başında tüm bu planı oluşturan beyni taktir etmek lazım. Süveyş Kanalı kazası kazanılmış ve ikna gücü çok çok yüksek bir stratejik/operasyonel İstihbarat başarısıdır. Muhtemelen bundan 20 yıl sonra, yazdıklarımı bir Hollywood yapımı beyaz perde de izleyeceğiz. Mossad’ın her zaman yaptığı ve başarılı her operasyonun üzerinden uzun yıllar geçince ortaya koyduğu bir PR çalışması olarak tabii ki.

Zamandan başka haklı çıkartacak hiçbir şey yoktur…

TIKANAN SÜVEYŞ KANALI KİMİN İŞİNE YARADI?&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: